fbpx

Reality

Radosť
z mála

Premýšľali ste niekedy  nad obsahom vecí v svojej domácnosti? Keby ste mali spočítať každú jednu vec, ktorú vlastníte, na aké číslo by ste sa dostali? Zaujala ma v poslednom čase informácia, že v 80 % času využívame 20 % svojich vecí. Teda vystačíme si len z pätinou toho, čo máme. Len tých 20 % treba rozpoznať. Rozpoznať tie veci, ktoré využívame, ktoré máme radi. 

Možno to poznáte, že stále nosíme dokola aj tak tie isté veci a naše skrine je ťažké zavrieť za každým, keď tam chceme niečo vrátiť. Dokupujeme nové a väčšie úložné priestory, lebo veci nemajú v skrini priestor dýchať, tak im ho chceme dopriať. Niekedy to zájde až tak ďaleko, že sme ochotní sa sťahovať do väčšieho bytu či domu, aby sme sa zo všetkým majetkom netlačili. 

Je to cesta? Cítime sa obklopení toľkými neživými predmetmi živo?

Predstavme si, ako sa cítime v hotelovej izbe alebo v hosťovskej izbe u priateľov? Necítite sa aj vy ľahko? Slobodne? Plní energie? Ak sa cítite tak aj doma, gratulujem vám. No ak nie, čítajte ďalej… 

Je to pre to, že každá vec okolo nás si pýta pozornosť.  V miestnosti plnej harabúrd sa cítime unavene, letargicky, lenivo a ťaživo. Ak je vecí veľa a spôsobujú neporiadok, zaťažuje to našu myseľ. Pretože pri množstve vecí je ťažké nájsť každej svoje miesto a tak vzniká neporiadok. Keď je miestnosť poloprázdna, máme možnosť sa venovať skutočne dôležitým veciam a udržiavanie poriadku je oveľa ľahšie. 

Ale ako prejsť do režimu menej je viac? Ako sa rozlúčiť s vecami, ktoré už máme? Nie vždy je to ľahké. Viem. No efekt, ktorý táto zmena spôsobí je fascinujúci. Dokonca by sa dalo povedať, že túžba mať málo stále rastie. Menej a menej.  Prejdite sa po svojom dome či byte a pozrite sa čo všetko máte. Naozaj to všetko potrebujete? Vlastniť 3 druhy príboru, 10 hrncov, 7 obliečok na posteľné prádlo, 200 pier, 15 riflí a 40 tričiek – nie je to priveľa? Keď zistíme, že z jednej kategórie máme po celom dome rozmiestnené predmety, možno je dobré keď ich dáme na jedno miesto. To nám pomôže získať prehľad, koľko toho vlastne máme. 

Niekoľko rád ako na zmenšenie majetku:

*Využívajte viacúčelové veci a nie špecifické.*

*Vezmite každú vec, ktorú vlastníte do ruky a zistite, či nemá najlepšie časy už za sebou a či vám stále prináša radosť. Ak nie, viete kam s ňou.*

*Ak vlastníte z jednej kategórie priveľké množstvo, zistite, koľko toho vlastne vaša rodina potrebuje. Zvyšné môžete darovať niekomu, komu to naozaj pomôže.*

*Spýtajte sa: “Zľahčuje mi táto konkrétna vec život”?*

*Vyskúšajte vybrať z miestnosti všetky veci. Už pri tejto myšlienke je vám ťaživo? Aha, to niečo naznačuje. No každopádne, dávajte do izby naspäť len tie veci, ktoré chcete, aby tvorili váš nový domov.”

*Zriaďte si ku vchodovým dverám krabicu, do ktorej budete dávať všetko, čo už nepotrebujete. Keď sa naplní, darujte ju alebo predajte. Pohľad na krabicu vám bude pripomínať váš nový projekt. S každou vecou, s ktorou sa rozlúčite, bude zrazu vo vašej mysli viac priestoru. Poznáte tú nemennú pravdu – PORIADOK V SKRINI, PORIADOK V HLAVE.*

Rada na záver: Sľúbte si , že každý deň sa zbavíte jednej veci. Po roku budete mať o 365 vecí menej.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: